W morzu śmierci. Wspomnienie syna
Opis
Do końca wierzyła, że jeszcze raz uda jej się uniknąć śmierci. Chciała żyć jak najdłużej, choćby "po to tylko, by oglądać, jak ten świat głupieje". Susan Sontag, wybitna intelektualistka, pisarka, eseistka i aktywistka. Wiele lat zmagała się z nawrotami choroby nowotworowej, zmarła na białaczkę 28 grudnia 2004 roku. "Straciliśmy jeden z najświetniejszych, niezależnych umysłów naszej epoki" mówiła na wieść o jej śmierci profesor Maria Janion. W morzu śmierci. Wspomnienie syna to opowieść o woli życia, o nadziei i o umieraniu. To wzruszająca i osobista relacja syna Sontag, dziennikarza Davida Rieffa, prawdziwy hołd złożony autorce Choroby jako metafory. Obserwujemy więc jej ostatnią walkę z nowotworem, podziwiamy niezłomną wiarę w medycynę, ale przeżywamy również gorycz chwil zwątpienia. Susan Sontag nie chciała umierać i nie chciała godzić się z faktem, że nie jest kimś wyjątkowym, a jej życie, tak jak życie każdego śmiertelnika, zmierza do nieuchronnego końca.
"Aby opisać to tak odważnie, a jednocześnie tak wymownie, Rieff musiał być nieodrodnym synem swojej matki".
"The Washington Post"
"Susan Sontag była dziko i nieokiełznanie żywotna, a w swoim życiu nie mniej bezkompromisowa niż w swoim pisarstwie. Czuły, wierny i pisany bez ogródek dziennik z czasu jej śmiertelnej choroby unaocznia nam jej ogromną determinację, by żyć - żyć wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu, żyć twórczo mimo wyniszczającej choroby i poddawać się wszelkim, nawet niesprawdzonym metodom leczenia. Książka Rieffa to raport z frontu eksperymentalnej onkologii i poruszający, osobisty zapis radzenia sobie ze śmiercią matki. W morzu śmierci. Wspomnienie syna to odważna, mroczna i piękna książka".
Oliver Sacks
"Niektórzy osiągają zdolność pogodzenia się ze śmiercią, inni nie. Dotyczy to w równej mierze osób śmiertelnie chorych, jak i tych, którzy towarzyszą im w żegnaniu się z życiem. W 'morzu śmierci' spotykamy na intymną odległość wyznań, zwierzeń, gwałtownych emocji i głębokich uczuć dwoje bohaterów: Susan Sontag matkę, i Davida Rieffa jej syna. Spleceni w cierpieniu, poprzez walkę o prawdę i przeciw niej, a także poprzez gniew, rozpacz i żal, torują nam drogę do spojrzenia wprost na ludzką śmiertelność. Na śmiertelność nas wszystkich, na śmiertelność moją i twoją...".
Ewa Woydyłło
David Rieff (ur. 1952) - amerykański dziennikarz i komentator polityczny. Absolwent Uniwersytetu Princeton. Publikuje m.in. w "The New York Times", "The Los Angeles Times", "The Washington Post", "The Wall Street Journal", "World Affairs", "Harpers", "El Pais" i "Le Monde". Autor wielu cenionych książek (wśród nich cieszących się szczególnym uznaniem At the Point of a Gun: Democratic Dreams and Armed Intervention, A Bed for the Night: Humanitarianism in Crisis i Slaughterhouse: Bosnia and the Failure of the West), w których zajmuje się wielkimi problemami współczesnego świata konfliktami międzynarodowymi, kryzysem humanitaryzmu i emigracją. Mieszka w Nowym Jorku.
W morzu śmierci. Wspomnienie syna.
Autor: David Rieff
ISBN 978-83-7536-133-9
Format: 120 x 195
Ilość stron: 144